Proces zajištění financování je obtížný úkol bez ohledu na to, v jaké fázi se vaše podnikání nachází. Pokud však chcete růst, není financování ničím jiným než nutností.

Naštěstí existuje více cest, kterými se můžete vydat, abyste získali dodatečný kapitál. Dvě hlavní možnosti pro mnoho podniků jsou tzv. andělští investoři a venture investoři (rizikový kapitál). Jak ale poznat, zda se rozhodnout pro rizikový kapitál, nebo pro nezávislé andělské investory?

Abyste se mohli rozhodnout co nejlépe, je důležité se seznámit s výhodami a nevýhodami každé z nich, než se vydáte na cestu k novému kolu financování.

Andělští investoři vs. rizikoví investoři

Angel investoři a venture kapitál jsou dvě strany jedné mince. Oba tyto typy investorů jsou schopni poskytnout vašemu podniku velkou část kapitálu, který je spojen s určitými podmínkami. oba tyto typy investorů mají své vlastní jedinečné přístupy k podpoře malých podniků. Když se rozhodnou poskytnout své těžce vydělané peníze novým podnikům, podstupují kalkulované riziko!

Andělští investoři

Podle Small Business Administration jsou „andělští investoři strážnými anděly naší ekonomiky… podporují začínající podniky, které vytvářejí ⅔ nových čistých pracovních míst“.

Ve srovnání s rizikovými investory jsou andělští investoři mnohem nezávislejší, flexibilnější a přístupnější než jejich korporátní kolegové. Andělští investoři jsou akreditovaní investoři, kteří používají své vlastní osobní peníze na podporu společností v různých fázích životního cyklu. Tyto investice jsou často prováděny výměnou za vlastnictví malé části společnosti a určitou záruku budoucí návratnosti investice (ROI).

V USA je definice akreditovaného investora stanovena komisí SEC v pravidle 501 nařízení D. V této části se vztahuje na investory, kteří jsou finančně sofistikovaní a mají sníženou potřebu ochrany poskytované regulačními podáními. Konkrétně u andělských investorů jsou to požadavky na roční příjem ve výši 200 000 USD a čisté jmění ve výši alespoň 1 milion USD, s výjimkou primárního bydliště.

Jednou z výhod tohoto typu investic je, že společnosti, které obdrží peníze, nemají nárok na většinu podání týkajících se cenných papírů vyžadovaných Komisí pro cenné papíry a burzy. To však poněkud ztěžuje situaci andělským investorům, kteří v těchto obchodech nesou hlavní tíhu rizika. Proto když najdete akreditovaného andělského investora, který vám věří, může to být pro každou firmu obrovská výhra.

Ve skutečnosti bylo zjištěno, že andělští investoři investují pouze do jednoho ze 40 podnikatelských nápadů, na které narazí.

Rizikový kapitál

Rizikový investor je osoba nebo firma, která investuje do malých společností, obvykle s využitím peněz sdružených od investičních společností, velkých korporací a penzijních fondů. Rizikoví investoři obvykle nepoužívají k investicím do společností vlastní peníze. Společnosti rizikového kapitálu často přicházejí s přísnými požadavky a vysokými doložkami o návratnosti investic, které mohou na začínající společnosti vyvíjet velký tlak. Je známo, že tyto společnosti rizikového kapitálu neinvestují do nových, potenciálně rizikových nápadů. Obvykle se drží bezpečných, téměř zaručených investic, které přinesou výsledky v co nejkratší době.

Rizikové fondy však investují do podniků více peněz než andělští investoři. Podle Úřadu pro malé podniky (Small Business Administration) činí průměrná hodnota transakce s rizikovým kapitálem přibližně 11,7 milionu dolarů.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se však rizikový kapitál příliš nezabývá růstem, vývojem a výzkumem a vývojem rozvíjejících se malých podniků. Podle Harvard Business Review investovali investoři rizikového kapitálu v roce 1997 více než 10 miliard dolarů, ale pouze 6 % (600 milionů dolarů) šlo do začínajících podniků. Drtivá většina jde do dále zavedených společností, které byly vytvořenyjinými velkými obchodními subjekty.

Hlavní rozdíly mezi andělskými investory a rizikovými investory

Očekávaná návratnost investice

Investoři rizikového kapitálu nejčastěji požadují vyšší návratnost investice než andělští investoři. Bylo zjištěno, že andělští investoři požadují v průměru 20-25 USD, zatímco rizikoví kapitalisté 25-30 USD.

Kdy investují

Andělští investoři obvykle rádi vstupují do investice brzy. To jim pomáhá získat přehled o podnikání a nabídnout své odborné znalosti, aby mohli maximalizovat své případné výnosy. Na druhou stranu rizikový kapitál není tak praktický. andělští investoři mají tendenci vybírat nové podniky, zatímco rizikový kapitál obvykle volí zavedené a na trhu osvědčené nápady.

Úloha v podnikání

Andělští investoři mají tendenci nabízet osobnější, „bílé rukavičky“ v podnikání. Často disponují jedinečnými a cílenými dovednostmi, které mohou být pro nově založené podniky neocenitelné – nejčastěji proto, že sami byli podnikateli!

Investoři rizikového kapitálu obvykle vyžadují, aby společnosti při svém vstupu do podnikání založily správní radu a získaly v ní místo. Některé firmy mohou nabídnout individuální pomoc a návrhy na cestě, ale to se liší firma od firmy.