Koronavirová pandemie s sebou přinesla nejen obavy z možné nákazy, ale také ekonomické komplikace. Dobré platební morálce Čechů a klesajícím objemu nesplacených úvěrů učinila přítrž vládní opatření, která zavřela školy, podniky i provozovny. Řada rodičů tak musela ze dne na den zůstat doma na ošetřovném se svými dětmi a jejich příjem se tak snížil o několik desítek procent. Takovou zkušenost má třeba paní Jana, která je navíc samoživitelkou splácející poměrně vysokou půjčku. 

Event managerka bez práce

„Magdalénka, kterou mám s bývalým manželem, nastoupila do první třídy v září minulého roku. Ve škole se jí líbilo a já se mohla konečně naplno věnovat práci, kterou jsem tolik milovala. Živila jsem se jako event managerka v jedné menší agentuře a nevedlo se mi vůbec špatně. Jako matka-samoživitelka jsem si ale pochopitelně nikdy nemohla příliš vyskakovat.

Půjčku jsem si brala před třemi lety kvůli vyplacení bývalého manžela a otce mé dcery, který nám nechal byt v Brně. Problémy se splácením jsem nikdy neměla a své závazky hradila včas. Nebýt covidu, asi by to tak bylo i dále. Bohužel situace, která nás zasáhla doslova jako blesk z čistého nebe, mi prakticky ze dne na den znemožnila pracovat na akcích, které jsem měla nasmlouvané několik měsíců dopředu. Proto jsem zůstala s dcerkou na ošetřovném.

A to na úhradu běžných výdajů a celkem vysoké splátky bohužel nestačilo. Rezervy z dřívějška jsem vyčerpala během následujícího měsíce a ten další mi proto museli finančně vypomáhat rodiče. Z této nepříjemné situace mi pomohl až zákon o úvěrovém moratoriu z dílny Ministerstva financí, díky kterému jsem si splátky půjčky odložila o půl roku. Bohužel se blíží jeho konec a malá bude muset co nevidět do školy. Proto mám obavu z toho, co bude dál,“ uzavírá své vyprávění Jana.

O odklad splátek bylo možno požádat do konce září

Úvěrové moratorium umožnilo lidem zasaženým epidemií nového druhu koronaviru odložit splátky půjček a úvěrů o tři nebo šest měsíců. O odklad bylo možno žádat až do 30. září a splátky si tak mohli dlužníci odložit buďto do konce července, nebo do konce října tohoto roku. Během této doby se také dlužníci neobjevili v registrech. Jejich závazky se ale i nadále úročily.

  • Náš tip: Abyste další splátku půjček po ukončení moratoria nepromeškali, nastavte si automatické upozornění!

Pokud jste odklad nestihli, pak máte další možnosti, jak situaci řešit. Jestliže jste přišli o celý plat nebo jeho část (např. z důvodu ošetřovného, vleklé nemoci, hospitalizace, ztráty práce apod.), je nutné neprodleně kontaktovat věřitele a domluvit se s ním na dalším postupu. Někde vám mohou schválit jednorázový odklad splátek (tzv. splátkové prázdniny) za poplatek nebo zdarma, jinde třeba nový splátkový kalendář s nižší měsíční splátkou.

Myslete na zadní vrátka

Ideální ovšem je, pokud situaci začnete řešit s předstihem a k půjčce nebo hypotéce si prozíravě sjednáte také pojištění schopnosti splácet. Pokud se totiž dostanete do problémů, pojišťovna za vás převezme závazek a bude ho hradit po nezbytně nutnou dobu (dle smluvních podmínek vybrané pojišťovny). 

Vždy je ovšem potřeba se informovat o výlukách z pojistného plnění a také o čekací dobětj. době od počátku pojištění, ve které nemůže dojít k pojistné události. Důležitá je i doba karenční, což je doba plynoucí od počátku pojistné události, po které vám vznikne právo na pojistnou událost.